Operative nje Torrent Tracker Për të Këndshme Mund të Jetë një dhimbje Koke

By | Gusht 29, 2016

zerodayWhereas torrents will work with out them, trackers janë shumë të dobishme për pak zbulimit të ndryshme BitTorrent miqtë me të njejtën përmbajtje materiale. Ata janë gjithashtu të rëndësishme për shumë njerëz të cilët kanë DHT dhe PEX me aftësi të tyre blerësit.

Usually run by folks with an curiosity within the expertise, public trackers are incapable of producing funds in their very own proper. Which means that from a monetary perspective there’s virtually no incentive to run one.

Thelbësore faktor të recollect për trackers është se ato bartin pa cenuar përmbajtjen e materialit në anyway, ata thjesht drejtpërdrejtë torrent konsumatorit vizitorët për një specifike të hash torrent. Megjithatë, kjo nuk do të pushojë tracker operatorëve nga marrja e autorit të lidhura me komplikimet.

Në fillim të 2016, një markë të re stand-vetëm tracker ishte lindur. Duke punuar nga zer0day.ch, tracker u rrit mjaft menjëherë brenda ditëve të para të jetës pas ETRG (ExtraTorrent nisjen e grupit) shtuar tracker të saj liron.

Megjithatë saj të parë me 10,000 torrents gjurmuar, çështjet për të filluar. The tracker was hosted in Germany and shortly its host ran out of persistence with mounting copyright infringement claims. Pas transferimit në Rumani, kaluara historike përsëritur vetveten kur tracker e ushtrisë pezulluar saj server.

“They didn’t need to hear that working a tracker shouldn’t be unlawful,"zer0day e admin informon TF.

Në Fund Të Prillit, tracker lëvizur pasi më shumë, këtë herë për një Letoni/Suedi setup. Nga atje tracker reputacionin e shkoi me çati pas një nevojshëm përmirësimi. Të panjohura për tracker është admin, The Pirate Bay ka filluar duke përfshirë zer0day si një prej shumë default trackers në magnet hyperlinks.

Tani koordinimin e mijëra e mijëra miq, zer0day u rrit për të bërë një jetike pjesëmarrës megjithatë, në gusht të pozicionuar kishte vetëm shtesë sherr. Tracker server shkoi shkëputur një herë më shumë, this time with none prior discover and although in eight months of operation not a single DMCA discover had ever been immediately filed with the tracker.

Me një katërt server siguruar diku tjetër, zer0day vazhduar me ndërmarrje megjithatë shtesë përkeqësimi ishte në horizont. Fillim të këtij muaji, Swiss area registry Swap informed the location’s operator that his .CH area was in hassle.

Në përputhje me ndryshimet, dikush kishte tentuar për të transportuar disa shkresa për të zonës pronari nga kërmilli-mail dhe dokumentet nuk kishte arritur të trajtojë biseduar për brenda WHOIS. Zer0day e admin i është dhënë 30 ditë për të treguar id e tij (me leje letrat, për shembull) apo fytyrë zonën e tij, duke fshirë.

Ndërsa mbajtur .CH zonë do të ketë qenë e preferueshme, Swap-it nuk e ka bërë diçka të drejtpërdrejtë. Ata kanë bllokuar zonën nga transferohen në 3 mbledhje shoqërore dhe refuzoi të thotë që kompania kishte provuar të kontaktojë tracker e operatorit.

Të dehur, tracker-së admin vendosur për të kërcyer anije pas një pal dhuruar një server dhe një markë të re .për (Tonga) kryesisht e bazuar zonë. Në kohën e shkrimit tracker është bërë në mënyrë efektive, raportimi 1.21 m torrents dhe katër.44m miq (tre.04 M seeders + 1.40 M leechers) në faqen e saj mbizotërues web faqe.

Duke folur me TF, tracker pronari thotë se ndërsa përvojë ka qenë një gunga një, issues acquired a lot worse after Pirate Bay started including his tracker URL by default, një gjë që ai nuk kishte asnjë administrimit mbi.

"Çështjet shkoi nga e rrezikshme për të keq pas TPB shtuar tracker tyre magnet hyperlinks. [Kjo njohuri] would possibly assist ease somebody’s efforts to run a torrent tracker sooner or later,"ai konkludon.

Si biseduam më herët, trackers nuk janë plotësisht të rëndësishme për funksionimin e BitTorrent transferet. Nevertheless, ekzistencën e tyre patjetër përmirëson çështje dhe faqet e internetit, si zer0day janë fitues të kontribuojë, edhe kur puna e tyre kryesisht fluturon nën radar.


Please check this great service at: http://www.test-net.org/services/traceroute/ ose vizitoni SHËRBIME FALAS menu

[Gjithsej: 0    Mesatare: 0/5]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *